Erasmus Nedir?

0
446
görüntülenme

Arkadaşlarınızdan, üst dönemlerinizden, akrabalarınızdan veya herhangi birinden Erasmus diye bir şey duydunuz ve Avrupa’ya okulun sizi beleşe gönderdiğini falan sandınız, merak ettiniz nedir bu Erasmus, nasıl bir şey, ne zaman yapabilirim, ne kadar süre, nerelere gidebilirim diye sorular  ardı arkası kesilmez bir biçimde kafanızda oluşmaya başladı.

Erasmus nedir, ne değildir?

Eskiden “Erasmus“tu şimdi Erasmus+ oldu ama sizin üniversite için duyduğunuz şey pek değişmedi. Avrupa Birliği’nin eğitim için uluslararasılık ve çok kültürlülüğü teşvik ettiği yüksek öğrenim seviyesindeki öğrenci ve akademisyenlerin uluslararası tecrübe kazanmaları için oluşturulmuş bir değişim programıdır. Değişim dendiği için takas gibi düşünülse de illa okullar bire bir olacak şekilde değişim yapmamaktadır. Okullar kendi arasında ikili anlaşma gerçekleştirmekte ve şartlarını belirlemektedir. Beleşe gideceğinizi sandıysanız yanılıyorsunuz. Okul sizi göndermiyor. Siz başvuruyorsunuz.

Hangi ülkeleri kapsar?

Avrupa Birliği üye ülkeleri ile, İsviçre, Norveç ve Türkiye gibi Avrupa Serbest Ticaret Bölgesine dahil olan ve AB’ye girmek için müracaat etmiş ülkelerin yüksek öğrenim kurumlarını kapsar. Kısaca okulunuzun ve bölümünüzün anlaşması var ise Avrupa’da istediğiniz her ülkeye gitmeniz mümkündür.

Nasıl başvururum?

Her üniversitenin başvuru sistemi, dönemi ve gereklilikleri farklı olsa da genel olarak başvuru formunu doldurup, İngilizce bilginizi gösteren bir sınav belgenizin olması ve yapılacak olan mülakata katılarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Her okulun farklı başvuru süreçleri olabileceği için, resmi web sitelerini kontrol ediniz. İTÜ’nün eucenter.itu.edu.tr, Boğaziçi’nin intl.boun.edu.tr, ODTÜ’nün ico.metu.edu.tr vb. resmi erasmus web sayfalarınız dikkatlice okuyunuz.

Burslu mu? Hibe nedir? Devlet mi veriyor?

Eğer devlet üniversitesinde okuyorsanız, okulunuza hiçbir ücret ödemediğiniz gibi gideceğiniz okula da herhangi bir eğitim ücreti ödemiyorsunuz. Hibe öğrencilerin yaşam masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için verilen bir paradır. Bu para devlet tarafından değil, Avrupa Birliği tarafından verilmektedir. AB, her ülkenin ilgili ulusal eğitim ajansına belirli bir hibe bütçesi ayırır ve ulusal ajans bu parayı programa dahil olan üniversiteler arasında paylaştırır. Okullar da öğrencilerine bu parayı dağıtmayı organize eder. Tüm derslerinizi başaramadan eli boş bir şekilde dönmediğiniz sürece hibeyi geri ödemek zorunda değilsiniz. Hibenizin yüzde sekseni okulunuza bağlı olarak gitmeden önce veya gittikten hemen sonra ve kalan yüzde yirmisi döndükten sonra verilmektedir.

Hibe yeterli mi?

Hibe miktarı her ülkenin yaşam standartlarına göre hesaplanmaktadır. Bundan 2 yıl öncesine kadar her ülke ayrı ayrı hesaplanırken, artık ülkeler 3 grupta toplanarak ortak bir miktar belirlenmektedir. A grubu en pahalı ülkeler için 500 avro, C grubu en ucuz ülkeler için 300 avro gibi bir hibe miktarı aylık olarak hesaplanıp değişim yapacağınız süre için verilecektir. Bu hibenin yetip yetmemesi, hem ülkenin yaşam standartlarına, hem sizin kişisel harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişecektir. Türkiye’de aylık 500 lira ile geçinen bir öğrenci 300 avroyla zengin gibi yaşayabilir, ama Türkiye’de aylık 1500-2000 lira ile geçinen bir öğrenciye 500 avro hiç yetmeyebilir. En önemli etkenlerden biri de konaklamaya vereceğiniz paradır. Kiranız ucuz olursa, büyük bir ölçüde hibe miktarı sizin genel yaşam masraflarınızın yarısından fazlasını hatta yüzde yetmiş-seksenini karşılamaya yetecektir. Mesela Finlandiya için 500 avro verilen hibe, oturma başvurusu için aylık minimum geçim endeksi 560 avro olduğundan cebinizden sadece 200-300 lira çıkarak hibe ile gayet geçinebilirsiniz.

Kaç ay? Uzatabilir miyim, kısaltabilir miyim?

Her ülkenin eğitim sistemi ve dönemleri farklı olduğu için değişim yapacağınız süre 3 ila 11 ay arasında olabilir. Eğer bir dönemlik anlaşma varsa 3-5 ay gibi bir süre değişim yaparken, eğer bir yıllık anlaşmalı okul varsa 8-11 aylık bir değişim yapabilirsiniz. Anlaşma bir dönemlik olduğu halde öncelikle gittiğiniz okula başvurarak bu sürenin uzatılıp uzatılamayacağını öğrendikten sonra olumlu yanıt alırsanız, kendi okulunuza da müracaat ederek hibeli veya hibesiz ikinci döneme de orada devam edebilirsiniz ama bunu yapabilmeniz için güz döneminde gitmeniz şarttır çünkü bahar döneminde gidip güz dönemine uzatmanız mümkün değildir. Eğer bir yıllık bir anlaşma varsa ve siz bir yılın çok uzun olacağını düşünüyor veya oraya gittikten sonra uyum sağlayamadıysanız ilk dönem sonunda dönmek istiyorsanız dönem bitmeden önce kendi okulunuza durumunuzu bildirip, gerekli işlemleri yaparak nedenlerinizi belirten dilekçeyle bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Okulum uzar mı?

Önceden pek sık olan bu durum artık ortadan kalkıyor gibi diyebilirim. Bu yüzden okullar daha fazla yabancı öğrencilere yönelik gerekli olan dersleri İngilizce açarak dersler de kendi okulunuz tarafından daha kolay tanındığı, sayıldığı için okulunuzun uzamama ihtimali pek mümkün. Ama İTÜ gibi bir okulda okuyorsanız, dersler birbirine arapsaçı gibi önşartlarla bağlıysa en azından bir dönem fazla okumak zorunda kalabilirsiniz. Okuldan her halükarda illallah edeceğiniz için boş verin okulun bir dönem uzamasını, bir yıl Erasmus’un keyfine bakın.

Kaç defa Erasmus yapabilirim?

Erasmus+ (plus) tan önce sadece bir defa Erasmus değişimi yapabiliyorken artık ikinci defa ve hatta üçüncü defa değişim yapabilirsiniz. Ama sadece ilk değişiminiz AB tarafından hibe destekli olup sonraki değişimlerinizde hibe desteği olmayacaktır.

Seyahat edebilir miyim?

En merak ettiğiniz konu bu biliyorum. Çünkü çok sık duymuş olabilirsiniz Erasmus’a gitti ve tüm Avrupa’yı gezip geldi diye arkadaşlarınız hakkında. Eh, pek tabii siz de okulunuzu asarak veya tatillerde Schengen bölgesinde rahatça seyahat edebilirsiniz (eğer Birleşik Krallık’a gitmediyseniz). İstediğiniz kadar seyahat edin ama dersleri de ihmal etmeyin.

Hangi okullarda?

Bu tamamen sizin okuduğunuz okulun ve bölümün Erasmus koordinatörlerine bağlı olarak gelişen, Avrupa’daki okullarla iletişim ve anlaşmalara bağlı olarak belli olan bir konu olduğu için okulunuzun her sene güncelleyerek ilan ettiği anlaşmalı okullar listesini kontrol ediniz.

Nereden duyuruları takip edebilirim?

Başvuru süreci, anlaşmalı okullar, gerekli belgeler vb. daha birçok bilgi için okulunuzun resmi Erasmus sayfasını sürekli takip etmenizde yarar var.

İstediğim ülkeyle, şehirle, okulla anlaşma yoksa?

Eğer ki siz İspanya’ya Barcelona’ya Erasmus’la değişim yapmaya gitmek istiyorsanız ama okulunuzun Barcelona’da anlaşmalı okulu yoksa yapmanız gereken şey Erasmus bölüm koordinatörünüzle iletişime geçip, gitmek istediğiniz okulun bilgilerini vererek anlaşma sağlamasını talep edebilirsiniz. Koordinatörünüz uygun görürse ve karşı okuldan da olumlu yanıt alırsa anlaşma için okulunuzla gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra anlaşma yapılabilir. Gitmek istediğiniz okulla ilgili koordinatörünüze başvurmayı son dakikada Erasmus başvuru döneminde veya hemen öncesinde değil mümkünse dönem başında veya bir sene önceden yaparsanız anlaşmanın sağlanması daha mümkün olacaktır. Anlaşma sağlandıktan sonra, bu okula gidecek öğrenci kontenjanı size bağlı değildir, siz de herkes gibi başvuru yapıp sizin gibi o okulu tercih eden öğrenciler arasında değerlendirilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.