Göç Hikayeleri (VLOG Serisi)

0
347
görüntülenme

Finlandiya’ya Göç Hikayeleri VLOG Serisi

Göç Hikayeleri serisinde, Türkiye’den Finlandiya’ya göç etmiş, özellikle beyin göçü gerçekleştirmeye karar vermiş insanların hikayelerini dinleyeceğiniz samimi bir sohbet gerçekleştirmeyi hedefliyorum.

Herkesin kendisine özgü bir hikayesi var. Ben bu hikayeleri dinlemeyi, farklı insanlardan yeni yeni hayat hikayeleri, bakış açıları ve bilgiler edinmeyi, öğrenmeyi çok değerli buluyorum. Aynı şekilde bu hikayelerin başka insanlara da ilham verici ve ufuk açıcı olabileceğini düşündüğüm için insanlara yardım edebileceğimizi düşünüyorum. Günümüzde son dönemde çok artan ve aslında çok uzun bir süredir ülkemizin sorunu olan beyin göçü konusunu irdeleyip geleceğe dair çözüm önerileri üretmeyi planlıyorum.

Eğer sorularla ilgili öneriniz varsa, sonraki programlarda başka ne öğrenmek isteyeceğinize dair yorumda bulunmayı unutmayın!

Her ay yeni bir kişinin hikayesini yayınlamayı planlıyorum. Fakat ne yazık ki bu konuda konuşmaya hevesli insan bulmakta zorlanıyorum. Birçok insanın en büyük korkusu kendilerinin kara bir listeye alınacağı, Türkiye’ye giriş-çıkışlarında problem yaşayabilecekleri, hükümet ve yanlıları tarafından aforoz edilecekleri kısacası başlarının belaya gireceğini düşünen insanların çekingenliğiyle karşılaşıyorum. Yaptığım sohbetlerin içeriğinde tamamen hükümet yanlısı veya karşıtı bir tutum takınmıyorum, objektif bir şekilde herkesin kendisini özgürce ifade edebileceğini ve değinmek istemedikleri konulara girmemelerini tamamen saygıyla karşılıyorum. Lütfen sesimi duyun ve bu güzel seriye devam etmeme yardımcı olun!

Eğer Finlandiya’da yaşayan beyin göçü gerçekleştirmiş Türklerden biriyseniz (burada en az 2-3 yıl yaşamış ve eğitimini tamamlayıp iş sahibi bireyler olursa daha anlamlı olur) ve programıma katılmak isterseniz de yorumda bulunabilir veya email ile iletişime geçebilirsiniz.

İlk sohbetler biraz beklediğimden uzun sürdü ama bundan sonrasında bu kadar uzun tutmayıp daha çok konunun özüne odaklanıp 10-20 dk aralığında sohbetler gerçekleştirmeyi planlıyorum. Açıkçası benim açımdan televizyon sohbet programı tadında uzun sohbetler çok daha keyifli ve anlamlı olsa da izleyenler açısından uzun olması göz korkutucu ve sıkıcı olabiliyor sanırım. Bu yüzden böyle bir değişikliği deneyeceğim.

Umarım beğenir ve desteklerinizi esirgemezsiniz. Videolarımı sürekli takip edip sonraki serileri izleyebilmek için Youtube üzerinden kanalıma abone olmayı unutmayınız!

Göç Hikayeleri – İlk Bölüm: Mustafa Nurullah Yurtsever

Künye: Mustafa Nurullah Yurtsever, Bursa doğumlu, YTÜ Makina Mühendisi, TUT Malzeme Yüksek Lisans Mezunu

Programın ilk konuğu olan Nurullah, Bursa doğumlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunu, Tampere Teknoloji Üniversitesi’nde Malzeme Mühendisliği yüksek lisansını bitirmek üzere ve şimdilerde Stockholm’de çalışmakta. Kendisi AKP’li, milli görüşçü ve dindar bir çevrede büyümüş olmasına karşın her zaman analitik bir şekilde çevresinde gelişenleri sorgulamış bir insan. Sohbetin içerisinde Türkiye’nin çürümüşlüğü, cemaat ve iktidar savaşı, Finlandiya hakkındaki görüşleri üzerine samimi bir anlatım sizleri bekliyor. Umarım beğenirsiniz.

Göç Hikayeleri – 2. Bölüm: Farhad

Künye: Farhad Ghasemzadeh, Tebriz, İran doğumlu Azeri, Fizik Mühendisi, TUT Fizik Yüksek Lisansı

Programın ikinci konuğu olan Farhad, Tebriz, İran doğumlu, Fizik Mühendisliği mezunu, Tampere Teknoloji Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisansını yapmakta. İran Azerisi, Türkiye’de İTÜ’de bir yıl okuduktan sonra Tampere, Finlandiya’ya okumaya karar veren Farhad’ın hikayesini Türkçeyi iyi bildiği ve Türkiye’de yaşadığı için dinlenmeye değer olduğunu düşündüğüm için röportaj yapmaya karar verdim. Sohbetin içerisinde Türkiye’nin ve İran’ın durumu, karşılaştırması, Türkiye’deki hayatı ve Finlandiya hakkındaki görüşleri üzerine samimi bir anlatım sizleri bekliyor. Umarım beğenirsiniz.

 

Umarım beğenir ve desteklerinizi esirgemezsiniz. Videolarımı sürekli takip edip sonraki serileri izleyebilmek için …

KANALIMA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.