Kahvi – Finlerin Kahveye Bağımlılığının Tarihi

0
385
görüntülenme

En lezzetli kahveleri içen milletleri hayal edin. Muhtemelen aklınıza cappucinolarını yudumlayan İtalyanlar veya cortadolarını keyifle içen İspanyollar gelecektir. İlk 10 listesi yapacak olsanız, hiç düşünmeyeceğiniz bir ülke muhtemelen Finlandiya olacaktır. Finlerin aslında dünyanın en çok kahve içen milleti olduğunu duyup şaşırmaya hazır olun o zaman. İnanılmaz bir şekilde, Finler yılda ortalama 12 kilo kahve içerek İtalyanların (5,7 kilo) ve İspanyolların (4,5 kilo) açık ara önünde yer alıyor. Peki, bu bağımlılık nasıl başladı?

17. yüzyılın süper bir içilebilir ilacı

Kokain, Heroin- hayır, teşekkürler! Bir 10 gram kahve alabilir miyim, lütfen? Fotoğraf: Bartek Miskiewicz

Aziz John’un şövalyelerine Malta’da esir olan Türklere kahveyi Avrupa’ya tanıttıkları için teşekkür edilebilir. Fakat bundan yüzyıllar sonra, 17. yüzyılda kahve Rusya ve İsveç üzerinden sonunda Finlandiya’ya ulaştı. İlk başta bu içecek çok hoş olarak algılanmış, sadece üst sınıflar tarafından tadına varılmış ve özel etkinliklerde içilmiş. Ek olarak, sert olan bu içeceğin sağlık etkileri olabileceğine inanılmış. Finlere göre, kahvenin baş ağrısından kalbe kadar birçok rahatsızlığa ilaç olabilecek etkisi varmış ve bunun sonucunda sadece eczanelerde depolanmış. Muhtemelen bu, Finlerin kahveye aşık olmalarının en önemli nedeni. Finlerin gözünde, kahve sadece lezzetli bir içecek değil aynı zamanda çok kuvvetli mucizevi bir ilaçtı.

Kitleleri cezbetme dönemi

Noel kahve masası. Fotoğraf: frozenreindeer

18. yüzyılda ise kahve büyük kitleler için günlük bir içecek haline gelmişti. Prestijli içecek bir zamanlar tatiller için saklanırken, şimdi her gün tüketilmeye başlanmıştı. Kırsal Finlandiya’ya da yayıldıkça, insanlar günde üç kez kahve tüketmeye başlamıştı. Bu devrim niteliğindeydi. Şimdilerde, java kahvesi o kadar büyük miktarlarda tüketilmeye başladı ki ana öğünlerin bir parçası haline geldi. Geleneksel olarak Finler kahveyi hamur işi gıdalarla bandırarak birlikte içer. Bazıları sıcak içeceği kahve tabağına dökerek, daha hızlı soğuduğu için ordan içer.

Cava adası kahvesinin şerefine

Gece boyunca kahve ile eğlenin! Fotoğraf: Romain DECKER

Hızlı bir şekilde 20. Yüzyılın başlarına geldiğimizde ise kahvenin popülerliği ayrı bir ivme yakaladı. 1919 yılında Rus İmparatorluğundan bağımsızlığını kazanmasının üstüne Finlandiya ilk eylemlerinden biri olarak alkol yasağını yaşalaştırdı. Bu yasaktan önceki dört alkolü yasaklama denemesi Rus çarı tarafından engellenmişti. Alkolün yasaklanmasının üzerine kahve sahneye en iyi alternatif olarak çıkar ve kahve kültürü Fin toplumunun ana parçası olarak kalıcılaşır.

Dünyanın kahve kralları

Espresso, latte, cappuccino, filtre kahve: ne isterseniz olur! Fotoğraf: Linh Nguyen

40 yıl sonra, kahvenin nasıl hazırlanması gerektiğine dair yasal düzenleme yürürlüğe, dönemin başkanı Kekkonen’in kahve tohumlarının hafif kavrularak yapılması gerektiği direktifini vermesiyle girer. Bu değişiklik oldukça önemli ve etkileyici bir değişiklik teşkil eder çünkü insanlar daha ağır kavrulmuş tohumların acı tadına alışıktı. Şimdi daha iyi tadımlı bir kahve, dünyanın en iyi içilebilir suyu ile bütünleşerek Finlerin mükemmel kahveyi demleyip hazırlamalarına olanak tanıyor. 1970’lerin sonlarında, gece boyunca uyanık durabilip dans edebilecekleri inancında olan gece alemlerinde eğlenmeyi seven insanlar kahveyi tükettiler. Bunun etkisiyle Finlandiya’daki kahve tüketimi yeni üst seviyelere taşındı ve Finlandiya dünyadaki cava kahvesi içenler listesinin başını çekmeye başladı.

Eski kahve tüketimi alışkanlıkları genç nesillerin dünya etrafında seyahat edip farklı pratiklere maruz kalmasıyla hızla değişiyor. Yeni nesiller evlerine farklı gelenekleri taşıyıp, cava kahvesinin tüketim biçimini etkiliyorlar. Kahvenin yeni tekniklerle hazırlanıp sunulması da ortaya çıkmaya başladı. Farklı esanslardaki cava kahvesinin kağıt bardaklarda servisi yaygınlaştı ve geleneksel hazırlanan kahvenin önemli şekilde etkilenmesine yol açtı.

Kahve makinelerinin icadıyla hayat Finler için çok daha kolaylaştı. Bir fincan büyülü kahveyi hazırlamak eskisinden çok daha kolay hale geldi. Saniyeler içinde bir fincan kahveyi hazırlayabilir ve günün herhangi bir zamanında keyifle yudumlayabilirsiniz. İşverenlerin işçilere yasal olarak sağladığı kahve molalarıyla, dünyanın geri kalanındaki insanlar tarafından gerçek bir kahve kültürünün simgesini bu güzide ulusun taşıması takdirle takip ediliyor.

Kaynak: inktank.fi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.