Modern Folk Fin Müziği Örneği: Aino ja Kyy

0
360
görüntülenme

Jyvaskyla’da müzik dolu bir şehir festivalinden anılar

Daha önce hiç Fin müziği dinlediniz mi? Hani metal veya rock değil ama. Folk-kültürel anlamda bizim türkülerimiz gibi tanımlayabileceğiniz bir Fin müziği? Yakın bir Fin arkadaşımın eski müzik grubu olan Aino ja Kyy, Jyvaskyla‘daki Yläkaupungin Yö isimli şehir festivalinde 2014 yılında sahne almıştı. Konserin gerçekleştiği salon Jyvaskyla’nın önemli müzelerinden biri olan Alvar Aalto müzesidir. Bu müzede Finlerin en tanınmış mimarı Aalto’nun hayatı ve eserlerine dair oldukça fazla detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Finlerin ilham kaynağı: Kalevala Destanı

Aino ja Kyy grubu, Fin folklorünün ve kültürünün temelini oluşturan Kalevala destanından esinlenerek oluşturulan sözler ve huzur verici melodisiyle Fin müziği ve dilinin ne kadar güzel olduğuna dair bir örnek. Öyle değil mi? Sizce nasıl?

Grup maalesef dağılmış

Maalesef Soundcloud ve diğer sosyal medyadaki hesaplarını sildikleri için müziklerini dinleyebileceğiniz bir platform artık bulunmamaktadır. Ben de böyle güzel bir grubun dağılmasından çok üzgünüm. Genç grup üyelerinin hayatlarındaki farklı gelişmelerden dolayı dostça grubu bitirmelerine karar vermesiyle son bulmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.